Motivasyon kaynakları nelerdir? Nasıl motive olunur?
0

  MOTİVASYON KAYNAKLARI NELERDİR? NASİL MOTİVE OLUNUR? MOTİVASYON KAYBININ TEMEL NEDENLERİ NELERDİR?

Günümüz dünyasında çalışma şartları zorlu sınavlar ve yaşam kalitesinin düşmesiyle birlikte gençlerde yoğun bir stres oluşmaktadır. Stersin sonucunda motivasyon kaybı oluşur. Nasıl motive olunur? Başarısızlığın temelini oluşturmaya başlar.  Peki motivasyon kaybının nedenleri nelerdir? Nasıl motive olunur? Motivasyon Nasıl motive olunur?

 

Motivasyon Kaybının Nedenleri Nelerdir?

 1.  Yakın çevre ilişkileri akrabalar, arkadaşlar ve aile.
 2. Bir kez yapamadıktan sonraki hayal kırıklığı ve umutsuzluk.
 3. Yoğun strese maruz kalmak.
 4. Çeşitli baskılar.
 5. Öğrenmede isteksizlik buna bağlı kendini kandırma durumları.
 6. Odaklanamama problemleri.

 

Yakın çevre ilişkileri

En temel nedenlerden biridir. Çevrenizdeki insanların size karşı tutumu sizi motivasyon kaybı ve basarısızlıga kadar götürür. Size karşı olumsuz konuşmalar davranışlardan uzak durun. Kendinizle vakit geçirin size sizden başka kimse iyi gelemez. Toksik ortamlardan uzaklaşın size zarar veren çevreniz, en yakın arkadaşınız bile olsa uzak durun ve kendinizle başbaşa kalın

Hayal kırıklığı nelere yol açar?

Hayal kırıklığı nelere yol açar kendinizi inandırdınız ve bir yola girdiniz. Nasıl motive olunur? Önemli adımlar attınız fakat başarısız oldunuz. Hayal kırıklığına uğradınız ve kendinize olan inancınızı kaybettiniz. Çok önemli iki karar arasında kalırsınız. Ben yapamıyorum anlayamıyorum demek bir şeyleri eksik anladım tekrar etmeliyim demek arasında kalırsınız. En mantıklısı ben yapamıyorum gibi gelse de asla pes etmeyin kendinize inanın sadece eksiklerinizi tespit edin ve baştan baslayin her şeyin güzel gittiğini göreceksiniz. 

motivasyon-nedir-birbilenesor-net

Yoğun Strese Maruz Kalmak

Yoğun Strese Maruz Kalmak Stres bizim baş düşmanımızdır. ( Motivasyon ) Bir çok sorunun altında stres yatar çeşitli krizlere,hastalıklara, konuşma bozukluğuna, sosyal anksiyeteye, ve motivasyon kaybına kadar her şeyin temel ana sebeplerindendir. Peki stresle nasıl baş edilir? Öncelikle düşüncelerimizi olumlu yönde değiştirmeliyiz ve buna inanmalıyız. Derin nefes alıp vermek çoğu zaman iyi gelir ve rahatlatır. Kendinize ben bunu yapabilirim diyin. Olumlu sonuçlar elde edeceksiniz

Akraba,arkadaş ve hatta ailemizden baskı gordugumuz zamanlar olur.bunlar bazen çok calışma bazen akraba karşılaştırmaları, amacından saptırma gibi bir çok örnekleri olur. Kendi iplerinizi daima elinizde tutun amacınız dogrultusunda ilerleyin ve pes etmeyin. işte o zaman bu baskılar zamanla yerini saygıya bırakacaktır.

 

 

Ögrenmede İsteksizlik – Çeşitli Baskılar

Ögrenmede İsteksizlik buna bağlı kendini kandirma durumları. Bazı zamanlar vardır ki hiçbir şey yapmak istemeyiz. Öğrenmek çok zor gelir bu gün yorgunum hastayım gibi bir çok kendini kandırma durumunun içine gireriz. O anki ruh halimiz bize alışkanlık olarak geri döner.

Öğrenmede isteksizlik yaşıyorsanız ögrenme metodunuzu değiştirmelisiniz. Aynı rutinler bir süre sonra isteksizliğe sebep olur. Farklı öğrenme metodları deneyin kendinize en uygun olanı bulduğunuz zaman göreceksiniz ki öğrenmek size keyif verecektir. 

motivasyon-nedir-birbilenesor-net

Odaklanamama Problemleri

Odaklanamama problemleri odaklanamama gibi durumlar yaşıyorsanız kendinize minik bir odak köşesi hazırlayın. Köşeye size iyi gelen dikkatinizi dağıtmayacak şeyler ekleyin. Kendinize sade bir kahve yapın gözlerinizi kapatın bir süre o ortamın loş ve sessizliği sizi dinlendirsin iyi şeyler düşünün yavaşça gözlerinizi açın ve o ortamda  bir kaç sayfa kitap okuyun sonra çalışmak istediğiniz konuyu belirleyip devam edin. Önden kitap okumak sizi odaklandırmaya yardımcı olacaktır. 

 

 

MOTİVASYON KAYNAKLARI NELERDİR?

 1. Güvenli bir ortam yaratmak
 2. Doğal ve güzel kokular 
 3. Hoş kokulu bitki çayları veya kahve
 4. Önden konu tekrarı videoları izlemek 
 5. Size örnek olabilecek kişilerle dost olmak 
 6. Bir konu hakkında bilgi edinmek ve sizi dinlemek isteyen birileriyle sohbet edebilmek size özguven verir bu da sizi motive eder.
 7. Önden konu kartları hazırlamak ve konu kartlarını tekrar etmek bir yerden bir yere gidene kadarki sürede bile bakabilirsiniz ve o konuyu çabuk kavrarsiniz 
 8. Arada doğa yürüyüşleri yapmak sizi kötü düşüncelerden uzak tutar ve motive eder.
 9. Ders çalışmadan sıcak bir duş sizi rahatlatır ve konuyu daha iyi anlamanızı sağlar.

Bu maddelerden biri veya bir kaçını yapmak sizi rahatlatır. Bu da sizi her konuda daha başarılı yapar. Kendinize daima değer verin iyi ilişkiler kurun ve yanlız kalmaya zaman ayırın. Çok çalışmayın verimli zamanlar geçirin ve ondan keyif almaya bakın. Bunları yaparsanız daima motivasyonunuz yüksek olacaktır. Her konunun üstesinden gelebilirsiniz. Basarıya ulaşırsınız.

 • 0
  _dare_eder
  İdare Eder
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  bravo
  Bravo
 • 3
  harika
  Harika
 • 0
  d_nceli
  Düşünceli
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  _ok_k_t_
  Çok Kötü
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir