1.Murad Hangi Savaşlara Girmiştir?
 1. Anasayfa
 2. Tarih

1.Murad Hangi Savaşlara Girmiştir?

0
1.murad

1.Murad Dönemi 1.Murad Hangi Savaşlara Girmiştir? 1.Murad Kimdir?

Kosova Savaşı

Kosavaşı savaşı 1. Murad döneminde yaşanmış bir savaştır. Bu savaşı Osmanlı imparatorluğu kazanmıştır. Böylece Sırbistan’ın kuzeyi Osmanlı imparatorluğuna açılmış oldu. Bu savaşın bir diğer önemi ise Osmanlı imparatorluğunun ilk top kullandığı savaş olmasıdır. Aynı zamanda bu savaşta 1. Murad şehit olmuştur.

Çirmen Savaşı

1.Murad döneminin en önemli savaşlarından birisi de Çirmen savaşıdır. Çirmen savaşında Sırp krallığı ve Osmanlı imparatorluğu arasında büyük çekişme yaşanmıştır. Bu savaşın sonucunda Sırplar Osmanlılar’a biat etmiştir. Sırp krallığı böylece bu savaştan sonra Osmanlı imparatorluğuna bağlanmıştır.   Sırpsındığı Savaşı Sırplar ve Osmanlılar arasında yaşanmış bir savaştır. 1. Murad döneminin en önemli savaşlarından biridir. Edirne’yi tekrardan Haçlı donanmasının hakimiyetine almak isteyen Sırplar Edirne’de bozguna uğratılması ile sonuçlanmıştır. Sırpsındığı 1. Murad döneminde kazanılan savaşlardandır.

Karamanoğulları ile Savaşı

1. Murad 60 yaşını Bursa’da geçirmekte iken bu sefer de damadı Karamanlı Alâeddin Bey’le uğraşmak zorunda kaldı. Alâeddin Bey 1386’da Osmanlı sınırlarını çiğneyip Osmanlı idaresine 1381’de geçen Beyşehir’e saldırdı. Bunun üzerine 1. Murad büyük bir ordu ile Karamanlı merkezi Konya üzerine yürüdü. Alâeddin Bey’in af dilemesini ve barış önerilerini kabul etmedi. Osmanli ve Karamanlı orduları Konya şehri yakınlarında bir çarpışmaya giriştiler. Alâeddin Bey yenildi ve Konya kalesine kapandı. Fakat Osmanlı ordusu kaleyi kuşatıp çok geçmeden kenti fet ettiler. 1. Murad’ın kızı ve Alâeddin Bey’in karısı Nefise Melek Hatun babası huzuruna çıkıp kocasının affını diledi. Oğluna karşı çok haşin davranmış olan 1. Murad, damadına karşı çok bağışlayıcı davrandı ve onun hayatını bağışlayıp Bursa’ya döndü.

 • 0
  _dare_eder
  İdare Eder
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  bravo
  Bravo
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  d_nceli
  Düşünceli
 • 0
  k_t_
  Kötü
 • 0
  _ok_k_t_
  Çok Kötü
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir